Panoráma Ďurkovec
Panoráma Ďurkovec

Komorná akcia, kde všetci sú vítaní.

Príďte 11.,12.,13. augusta na Ďurkovec, na miesto prírodnej hvezdárne odkiaľ môžete pozorovať nebeské divadlo.

  • Kedy prísť?
  • Západ slnka je pred ôsmou hodinou a nie je nič krajšie ako zlatá hodina dňa na lúkach Ďurkovca s výhľadmi na Tatry & Spiš.
  • Lúka je pokosená, miesta je habadej, diek sa veľa zmestí.
  • Zoberte si teplé oblečenie, nezabúdajte na Covid opatrenia.
  • Zabezpečte si teda vodu a občerstvenie.
  • Ak máte čelovku s červeným svetlom, využite ho.
  • Kulminácia prebieha po polnoci s maximálnym počtom 100 perzeíd za hodinu.
  • Za hodinu si za priaznivých podmienok viete želať priania každú minútu.
  • Odporúčame mať pripravený zoznam.
  • Pozor, niektoré priania sa môžu splniť.

Perzeidy sú meteorický roj s radiantom v súhvezdí Perzeus, súvisiaci s kométou Swift-Tuttle. Sú viditeľné každý rok od polovice júla. Maximum majú 12. augusta a ich najväčšia aktivita je od 8. augusta do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Meteor patriaci k meteorickému roju Perzeíd sa nazýva perzeida.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje pre svoju výdatnosť. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc. Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo 10. augusta, na sviatok svätého Vavrinca.

Fotogaléria Živé lúky na Ďurkovci 2017

Aktivity na leto 2018

Aj toto leto na Ďurkovci bude plné zážitkov! V júli začne zábava. 27. júla 2018 sa stretneme na večernom vesmírnom dobrodružstve, ktoré pre Vás pripravili Občianske združenie Verbum Bonum, RUPKKI s.r.o., MO Slovenského zväzu astronómov, umelci a vesmírne sily.

Viac »

Povedali o nás

Reportáž o Prírodnej hvezdárni Ďurkovec https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12251/133764#793   Reportáž o Živých lúkach na Ďurkovci http://www.snv.sk/archiv?video=170814-2   Článok o divoch Ďurkovca https://www.cas.sk/clanok/578359/tajomstva-malo-znamej-lokality-v-slovenskom-raji-odhalene-uchvatne-4-divy-durkovca/

Viac »

Fotogaléria Prírodná hvezdáreň 2017

 

Viac »

Fotogaléria Živé lúky na Ďurkovci 2017

Viac »

Fotogaléria Deň detí 2017

Deň detí 2017  

Viac »

Aktivity na leto 2017

V lete sa na Ďurkovci nebude nikto nudiť! S nadšením Vám predstavujeme zoznam aktivít na leto 2017, ktoré pre Vás chystá o. z. VERBUM BONUM (Dobré Slovo) spolupráci s RUPKKI s. r. o. Hravým spôsobom chceme rozvíjať ekologické myslenie a vzájomnú spolupatričnosť nás obyvateľov s prírodou aj medzi sebou navzájom. Pozrite sa nižšie, čo sme pre […]

Viac »
Free parking
Free WiFi

Pripojte sa na
RUPKKI HOTSPOT
zadarmo!

Projekcia nových chát typu Alpina

Alpina #1
Alpina #2

Internetové pripojenie môžete využívať ZADARMO vďaka spoločnosti RUPKKI s.r.o., ktorá je lokálnym poskytovateľom Internetu pre domácnosť a firmy a takisto digitálnej televízie s množstvom TV kanálov a funkciami archívu, zastavenia vysielania, pretáčania či nahrávania.

www.rupkki.sk