Panoráma Ďurkovec
Panoráma Ďurkovec

Komorná akcia, kde všetci sú vítaní.

Príďte 11.,12.,13. augusta na Ďurkovec, na miesto prírodnej hvezdárne odkiaľ môžete pozorovať nebeské divadlo.

 • Kedy prísť?
 • Západ slnka je pred ôsmou hodinou a nie je nič krajšie ako zlatá hodina dňa na lúkach Ďurkovca s výhľadmi na Tatry & Spiš.
 • Lúka je pokosená, miesta je habadej, diek sa veľa zmestí.
 • Zoberte si teplé oblečenie, nezabúdajte na Covid opatrenia.
 • Zabezpečte si teda vodu a občerstvenie.
 • Ak máte čelovku s červeným svetlom, využite ho.
 • Kulminácia prebieha po polnoci s maximálnym počtom 100 perzeíd za hodinu.
 • Za hodinu si za priaznivých podmienok viete želať priania každú minútu.
 • Odporúčame mať pripravený zoznam.
 • Pozor, niektoré priania sa môžu splniť.

Perzeidy sú meteorický roj s radiantom v súhvezdí Perzeus, súvisiaci s kométou Swift-Tuttle. Sú viditeľné každý rok od polovice júla. Maximum majú 12. augusta a ich najväčšia aktivita je od 8. augusta do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Meteor patriaci k meteorickému roju Perzeíd sa nazýva perzeida.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje pre svoju výdatnosť. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc. Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo 10. augusta, na sviatok svätého Vavrinca.

Aktivity na leto 2018

Aj toto leto na Ďurkovci bude plné zážitkov! V júli začne zábava. 27. júla 2018 sa stretneme na večernom vesmírnom dobrodružstve, ktoré pre Vás pripravili Občianske združenie Verbum Bonum, RUPKKI s.r.o., MO Slovenského zväzu astronómov, umelci a vesmírne sily.

Prírodná hvezdáreň – Úplné zatmenie mesiaca

Podujatie PRÍRODNÁ HVEZDÁREŇ na Ďurkovci Vás zabaví nasledujúcim programom od 20:00 hod:

 • ÚPLNÉ ZATMENIE MESIACA
  Tento rok budeme svedkami fascinujúcej udalosti storočia. Pred našimi očasmi nastane úplné zatmenie mesiaca, o ktorom nám porozpráva pán F. Sejut, predseda MO Slov. zväzu astronómov.Okrem zatmenia mesiaca budeme môcť pozorovať Saturn, Mars, Mliečnu cestu, súhvezdia, a to pomocou ASTRONOMICKÝCH TELESKOPOV.
 • Vypočujeme si tajomný príbeh o záhade na Ďurkovci, ktorý nám prerozpráva A. Bendíková, DiS.art.
 • A popri tom sa môžete občerstviť kofolou, pivom, čajom alebo sa vydať na romantickú večernú prechádzku pod hviezdami na Ďurkovci.

TOMÁŠOVSKÝ BEH PREBEHNE CEZ ĎURKOVEC

Tomášovský beh 2018

Zúčastnite sa alebo príďte podporiť súťažiacich na Tomášovskom behu! 19. augusta 2018 od 13:00 hod budú pre Vás pripravené aktivity plné behu pre deti ale aj dospelých v Spišských Tomášovciach. Podporné tímy bežcov zabaví country skupina 3-násť ciest a ďalšie aktivity.

Trasa hlavného behu bude prechádzať cez spodnú časť Ďurkovca (okolo kameňolomu). Už o 16:07 môžeme vidieť prvých prebiehajúcich súťažiacich. Všetci tí, ktorí chcú podporiť bežcov a vychutnať si príjemné prostredie Ďurkovca, ste vítaní v areáli.

Parkovanie a wifi hot spot zadarmo od RUPKKI s.r.o..

 

Aktivity na leto 2018

Aj toto leto na Ďurkovci bude plné zážitkov! V júli začne zábava. 27. júla 2018 sa stretneme na večernom vesmírnom dobrodružstve, ktoré pre Vás pripravili Občianske združenie Verbum Bonum, RUPKKI s.r.o., MO Slovenského zväzu astronómov, umelci a vesmírne sily. Podujatie PRÍRODNÁ HVEZDÁREŇ na Ďurkovci Vás zabaví nasledujúcim programom od 20:00 hod: ÚPLNÉ ZATMENIE MESIACA Tento […]

Viac »

Povedali o nás

Reportáž o Prírodnej hvezdárni Ďurkovec https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12251/133764#793   Reportáž o Živých lúkach na Ďurkovci http://www.snv.sk/archiv?video=170814-2   Článok o divoch Ďurkovca https://www.cas.sk/clanok/578359/tajomstva-malo-znamej-lokality-v-slovenskom-raji-odhalene-uchvatne-4-divy-durkovca/

Viac »

Fotogaléria Prírodná hvezdáreň 2017

 

Viac »

Fotogaléria Živé lúky na Ďurkovci 2017

Viac »

Fotogaléria Deň detí 2017

Deň detí 2017  

Viac »

Aktivity na leto 2017

V lete sa na Ďurkovci nebude nikto nudiť! S nadšením Vám predstavujeme zoznam aktivít na leto 2017, ktoré pre Vás chystá o. z. VERBUM BONUM (Dobré Slovo) spolupráci s RUPKKI s. r. o. Hravým spôsobom chceme rozvíjať ekologické myslenie a vzájomnú spolupatričnosť nás obyvateľov s prírodou aj medzi sebou navzájom. Pozrite sa nižšie, čo sme pre […]

Viac »
Free parking
Free WiFi

Pripojte sa na
RUPKKI HOTSPOT
zadarmo!

Projekcia nových chát typu Alpina

Alpina #1
Alpina #2

Internetové pripojenie môžete využívať ZADARMO vďaka spoločnosti RUPKKI s.r.o., ktorá je lokálnym poskytovateľom Internetu pre domácnosť a firmy a takisto digitálnej televízie s množstvom TV kanálov a funkciami archívu, zastavenia vysielania, pretáčania či nahrávania.

www.rupkki.sk